Osobní web

climbing

NĚCO O MNĚ

Ahoj já jsem Martin Klobása a vítám vás na mém webu. Je mi 17 let a studuji na SPŠ Jedovnice na oboru ITE, kde děláme webovky nebo třeba i programujeme v pythonu. Jelikož je teď distanční výuka, tak jsme doma a máme všechno zavřené. Ve volném čase chodím lézt na umělou stěnu v Brně a nebo i na skály. Pár kilometrů od mého bydliště máme Stránskou skálu. Jednou jsem lezl i na Vysočině.

CO JE LEZENÍ?

Pod pojmem lezení zde máme na mysli lezení v přírodních terénech (na skalách, v ledu, v mixovém terénu) nebo na umělých stěnách. Rozeznáváme sportovní lezení, kde je minimalizována míra objektivního rizika (zajištění cest expanzivními nýty), a tradiční lezení, které klade nároky jak na fyzickou, tak na psychickou stránku jedince (lezení na pískovcových věžích a na nezajištěných cestách). Zatímco ve sportovním lezení je cílem samotný lezecký pohyb a lezecká cesta, v horolezectví bývá prvořadé dosažení vrcholu hory a způsob (volně, technicky) je až druhotný. Disciplíny, které zahrnují lezení, prošly během let zajímavým vývojem. Dříve všechny spadaly pod pojem horolezectví, dnes stojí řada z nich samostatně.

climbing

NA STĚNU NEBO NA SKÁLU?

Chystáte se vyrazit ven na pořádné skály? Nezapomínejte na svou bezpečnost. Každý lezec, ať začátečník nebo zkušenější sportovec, musí při přechodu z umělé stěnu na skálu počítat s mnoha rozdíly. Na co tedy myslet, když vyrazíte ven?
Z UMĚLÉ STĚNY NA OPRAVDOVÉ SKÁLY
Většina lezců v dnešní době začíná s lezením v tělocvičně na umělé stěně, kde je vše předvídatelnější, uhlazenější a přehlednější než venku v opravdových skalách. Lezení uvnitř a venku spojuje několik věcí - stejné je vybavení, technika jištění i správná komunikace. Co je však odlišné, je členitost terénu. Chyty a stupy nejsou zřetelné ani barevně označené jako na stěně – jejich volba je jen na vás. Zároveň je potřeba zakládat postupové jištění, může se stát, že jistič nevidí na lezce a obráceně, nebo se dostat do jiných situací, které na umělé lezecké stěně nehrozí. S nadsázkou lze říci, že jde o skok – z bezpečí překližky do nebezpečných skal. I proto je rozhodně lepší jít poprvé do skal pod dohledem zkušeného instruktora nebo alespoň kamaráda lezce, na kterého se můžete spolehnout.
ROZDÍLY VE VYBAVENÍ
Na umělé stěně potřebujete lezečky, lezecký úvazek (sedací), jisticí pomůcku s karabinou, lano a magnezium na lezení. Toto vybavení je samozřejmě nutné i při lezení ve skalách. Když však vyrazíte do přírody, budete potřebovat další výbavu.
EXPRESKY
Na většině umělých stěn jsou v jisticích bodech připravené expresky. V přírodním terénu je ale nutné mít je s sebou. Tyto odborně sešité, certifikované ploché smyčky spojené dvojicí karabin slouží při lezení ke spojení lana s jistícími body (borháky, nýty) a neobejdete se bez nich.
LANO
Bez lana ani krok. Z umělé stěny jste zvyklí na jednoduché lano, vhodné pro sportovní lezení. Stejné lezecké lano se používá i pro lezení venku ve skalách, jen je nutné znát potřebnou délku pro vybranou cestu – ta bývá uvedena v průvodci. Pro lezení v horském terénu, v ledu a mixech (skála a led) se používají lana dvojitá a poloviční.
ODSEDKA
Na úvazek si přivážete i tzv. odsedávací smyčku, odsedku. S její pomocí se po dolezení na konec cesty zajistíte do štandu – jisticího bodu, obvykle kruhu, který je dvěma řetězy a nýty spojený se skálou.
HOROLEZECKÁ PŘILBA
Na umělce se přilby nepoužívají, ve skalách mají naopak velké opodstatnění. Kontakt s lanem nebo neopatrný lezec nad vámi může dolů na vaši hlavu poslat uvolněný kámen. Může se také stát, že lano mezi nohama způsobí, že při pádu poletíte hlavou dolů. Nebraňte se proto horolezeckým helmám, výběr je obrovský a váha zanedbatelná!